Mechanizm działania amortyzatora

E-opel24.pl - sklep internetowy z częściami
Części składowe amortyzatora to korpus zewnętrzny, cylinder wewnętrzny oraz chromowany tłok. Cylinder umieszczony jest w korpusie amortyzatora, zawór dolny znajduje się między korpusem amortyzatora a cylindrem. Chromowany tłok porusza się w cylindrze, a na jego końcu umieszczony jest zawór górny. Wewnątrz cylindra oraz korpusu znajduje się olej. Olej odpowiedzialny jest między innymi za tłumienie ruchu tłoka, jest on przetłaczany z przestrzeni między korpusem a cylindrem (poprzez zawór dolny) oraz w cylindrze pomiędzy zaworem górnym. Siły tłumienia dla danego samochodu uzależnione są od odpowiedniego doboru zaworów.

Rodzaje amortyzatorów

 

Wyróżniamy amortyzatory olejowe oraz gazowo olejowe. W autach nie montuje się amortyzatorów gazowych (medium odpowiedzialnym za tłumienie w takich amortyzatorach jest gaz). Podstawowym medium w amortyzatorze jest olej, dodatkiem może być też gaz. Obecność gazu jest tak naprawdę nieodczuwalna dla zwykłego kierowcy, siła gazu w amortyzatorze to ok. 100-200 Niutonów. Gaz powoduje, że podczas pracy amortyzatora nie pieni się tak bardzo olej. Wstrzyknięcie do amortyzatora gazu zapewnia również automatyczne wysunięcie tłoczyska do góry co upraszcza montaż amortyzatora w zakładzie produkującym samochody. 

Dla uściślenia


  • w autach nie montuje się amortyzatorów gazowych, montuje się amortyzatory olejowe lub też gazowo-olejowe, gdzie gaz jest tylko dodatkiem,
  • obecność gazu w amortyzatorze gazowo-olejowym jest odpowiedzialna za poprawienie charakterystyki jego pracy, za lepsze tłumienie, kierowca nie jest w stanie określić czy jego amortyzatory są z dodatkiem gazu,
  • z biegiem czasu gaz w wyniku nieszczelności może wydostać się z amortyzatora, nie jest to jednak powód do zmartwień, pomimo jego braku poziom tłumienia może nadal mieścić się w granicach normy wynikającej ze specyfikacji.
 

Amortyzator oryginalny czy zamiennik?

Rozsądniej wydaje się wybrać amortyzator oryginalny między innymi dlatego, że jeden typ samochodu ma kilka różnych zestawów amortyzatorów. Jak wiele? Bardzo często stosuje się amortyzatory w zależności od wersji silnika (wielkość silnika = ciężar), a także w zależności od budowy samochodu (np. wersja 3 lub 5 drzwiowa). Dla jednego typu samochodu może być kilka, kilkanaście różnych wersji amortyzatorów. Każdy przystosowany dla danego silnika oraz wersji nadwozia tak aby zapewniał optymalne tłumienie.

Oczywiście można też poszukać zamiennika, który z zewnątrz będzie wyglądać niemalże identycznie jak amortyzator oryginalny. Zapewne we wnętrzu zamiennika będzie zamontowany kod zaworowy, który będzie średnią z kilku różnych oryginalnych zestawów. Stosując zamienniki nigdy nie uda nam się uzyskać idealnej siły tłumienia dla danej masy auta oraz wersji nadwoziowej. Wiąże się to także z szybszym zużyciem amortyzatora, a także innych elementów zawieszenia.

Również niezbyt dobrym pomysłem jest kupowanie oryginalnych amortyzatorów używanych na serwisach aukcyjnych. Amortyzator pochodzący np. z corsy z silnikiem 1.3 diesiel nie będzie miał tych samych właściwości co pochodzący z corsy z silnikiem 1.2 benzyna. Tylko z zewnątrz będą one wyglądały niemalże identycznie, ale ich siły tłumienia będą się różniły znacznie.
Temat doboru odpowiednich amortyzatorów dla swojego auta jest powszechny na różnego rodzaju forach dyskusyjnych, blogach czy serwisach tematycznych. Jeśli decydujemy się na samodzielny zakup tej części zwróćmy szczególną uwagę na kompetencje autora danego artykułu czy wpisu. Czasem warto wydać dosłownie kilka złotych więcej i nie martwić się, że kupiliśmy jakiś bubel. Amortyzatory są odpowiedzialne w znacznym stopniu za nasze bezpieczeństwo.

Radosław Kowalczyk